تبلیغات
مرجع گردشگری تارا - جاذبه های گردشگری اصفهان (ابیانه)
مرجع گردشگری تارا
معرفی جاذبه های گردشگری شهرها و هتلهای آنها برای اقامت
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
طراحی وب تارادیس
درباره وبلاگ


با توجه به اهمیت صنعت گردشگری و هتلداری، این وبلاگ بر آن است که شما را بیشتر با این مقوله آشنا سازد و در صدد آن است که جدیدترین و آسانترین راههای رزرو هتل که در قرن حاضر به عنوان رزرو آنلاین هتل معروف است را به شما معرفی کند. شما میتوانید با ورود به سایت گردشگری تارا http://tourismpedia.ir/ که دارای نرم افزار رزرو آنلاین هتل است به راحتی با دیدن هتلهای شهر مورد نظر، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورده و در با پرداخت اینترنتی اتاق مورد نظر خود را رزرو نموده با آرامش به سفر بروید.
شرکت تارادیس، نویسنده نرم افزار رزرواسیون آنلاین هتل، سفری خوش و با آرامش را برای هموطنان عزیزمان آرزو دارد.

مدیر وبلاگ : تارا توریسم
نویسندگان

اَبیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است. ابیانه نقطه‌‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است.اَبیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است. ابیانه نقطه‌‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است.

روستای ابیانه دارای آثار تاریخی متعدد و از دوران مختلف باستانی ست به طوریکه از زمان ساسانیان (آتشکده هرپک) تا زمان قاجاریه (خانقاه که به خانه اشرف معروف است) را در خود جای داده است.


ابیانه شهرت خود را نه‌تنها مدیون بافت تاریخی و خانه‌های پلكانی با دیوارها و زمین سرخ آجری‌رنگش است، بلكه وجود لهجه خاص، لباس محلی گل‌گلی زنان و آداب و رسوم منحصر به فرد عامل دیگری است كه بر جذابیت آن افزوده است، به طوری كه همواره و بویژه در ایام تعطیل پذیرای انبوه جمعیت گردشگر و مسافر است.
ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دورهٔ صفویه هنگامی كه شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیكان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت كنند. شمار خانه ‏های ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده؛ این خانه‏ ها تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی كه پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، ابیانه در وهلهٔ اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید كه در بعضی موارد تا چهار طبقهٔ آن را می‏ توان مشاهده كرد. اتاقهای ابیانه به پنجره‏های چوبی ارس مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمی های چوبی پیش آمدهٔ مشرف بر كوچه ‏های تنگ و تاریك‏اند كه خود به صورت مناظر جالبی درآمده‏اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاك سرخی كه معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است. از آنجا كه در دامنه ‏های شیبدار ابیانه فضای كافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده است كه هر خانواده انبار غار مانندی در تپه ‏های یك كیلومتری روستا، در كنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها كه در دل تپه‏ ها حفر شده ‏اند و از بیرون تنها درهای كوتاه و محقر آن نمودار است برای نگهداری دامها و نیز آذوقهٔ زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد. زندگی مردم ابیانه كشاورزی و باغداری و دامداری است كه با روشهای سنتی اداره می‏شود. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همكاری دارند. ابیانه دارای هفت رشته قنات است كه برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‏گیرد. گندم، جو، سیب‏ زمینی و انواع میوه به خصوص سیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو در ابیانه به دست می‏ آید. حیف که در سالهای اخیر گردشگران قبل از رسیدن میوه ها، آنها را چیده و خسارات فراوانی به اهالی ابیانه می زنند. علاوه بر این کار با ریختن زباله های خود در اطراف زیباییهای ابیانه را تحت الشعاع قرار داده اند. گردشگران دوربین به دست در ابیانه چرخیده و زنان و دختران این روستا از ترس این دوربینها دیگر کمتر لباس محلی می پوشند.
روستا به یک دهکده سینمایی تبدیل شده که ظاهر یک خیابان اصلی باقی مانده و بزک شده است

 


آب انبار

زیارتگاه هینزا
زیارتگاه هینزا

آتشکده هرپک

آتشکده هرپک از مناطق دیدنی روستای ابیانه می باشد که از زمان ساسانیان باقی مانده است. 

این بنا در زمان هخامنشیان (۲۵۰۰ سال پیش) بنا شده و در زمان ساسانیان (۱۵۰۰ سال پیش) به اوج معماری خود رسیده است و از ویژگیهای آن استفاده از سنگ و ملات ساروج در طاق ضربی آن به شمار می رود. در مرکز آتشکده آتش روشن بوده که یا مسیر کاروان را روشن و مشخص می ساخته و یا اینکه آتش مورد احترام بوده است. آتش را با زغال سنگ روشن نگاه می داشته اند که در حال حاضر هم به وفور در حوالی روستا وجود دارد.

آتشکده هرپک مانند تمامی بناهای ابیانه بر روی شیب پست و بلند واقع شده است.این بنا طوری ساخته شده که از هر طرف قابل رویت باشد. از طبقه تحتانی لین پرستشگاه هنوز یک تالار کوچک باقیمانده است. طبقه مخصوص آداب مذهبی در سطح کوچه فعلی می باشد. یک سرسرا که از سه جزء گنبدوار تشکیل شده و به جایگاه آتش و قسمتهای دیگر مربوط به پرستش راه داشته است.زیارت یا امامزاده

زیارت یا امامزاده، مدفن دو نفر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد. این بنا در محله پایین ده واقع است و دارای گنبد کاشی کاری فیروزه ای است که در میان خانه های سرخرنگ ده جلوه ای خاص دارد.

این زیارتگاه در جنوب شرقی ابیانه در دره باریکی قرار دارد. در دل صخره‌های این دره، تو رفتگی وجود دارد که ساختمان امامزاده در جلوی آن ساخته شده‌است، و تو رفتگی نیز همانند غاری، جزیی از ساختمان زیارتگاه شده‌است. ظاهراً این زیارتگاه مربوط به بی بی زبیده خاتون، بنت موسی بن جعفر (ع) است. اهالی عنوان می‌کنند که بی بی زبیده خاتون تحت تعقیب بوده و مردم ابیانه وی رادر این اتاقک پناه داده، سپس به روستای هنجن برده‌اند. در هنجن نیز زیارتگاه بزرگی متعلق به ایشان ساخته شده‌است. زیارتگاه هینزا در واقع گذرگاه بی بی زبیده خاتون است.

برخی نیز عنوان کردند که این زیارتگاه مربوط به زمان آناهیتا است.طبق باور مردم این مکان معجزه نما است و در آن مراسم خاصی برگزار می‌شود.

صحن بنا دارای ایوانهای بزرگ است به خصوص ایوان جنوبی که مسلط بر باغهای سرسبز و خرم است و منظره زیبایی دارد. بنای مذکور احتمالاً متعلق به قرن هشتم ه.ق است.


از مساجد مهم ابیانه میتوان به مسجد جامع، مسجد پرزله، مسجد حاجتگاه و مسجد یسمان اشاره کرد.
 
این مسجد در محله میان ده قرار دارد و دارای سه در ورودی با طاق گنبدی ضربی و درهای منبت کاری شده آن با گل و بوته و خطوط برجسته، از ویژگی های معماری این مسجد است. درب ورودی آن در سال ۱۳۱۱ هجری قمری توسط استاد صفر علی بیدگلی ساخته شد. محراب چوبی آن متعلق به سال ۴۷۷ هجری قمری است و روی آن نقش گل و بوته کنده کاری و با خطوط برجسته کوفی ساده و گلدار سوره مبارکه " یس" حک شده است.
از دیگر نمونه های تاریخی مسجد منبر چهار پله چوبی کنده کاری شده مربوط به آثار دوره سلجوقیان است که با تاریخ ۴۶۶ هجری قمری مشخص شده است. دسته منبر به شکل سرستون ساخته شده و بر روی آن گل هشت پر لوتوس، نظیر آنچه بر روی سنگهای تخت جمشید از عصر هخامنشیان بر جای مانده دیده می شود.این مسجد در محله معروف پرزله واقع است و از دوره ایلخانیان بر جای مانده است. این مسجد با ایوان مشرف به کوچه مجاور در دو طبقه ساخته شده که طبقه دوم در دوران صفویه و شبستان کوچکی نیز در زمان قاجاریه به آن اضافه شده است.
قدیمی ترین درب ابیانه متعلق به این بنا می باشد که تاریخ ۷۰۱ هجری قمری را نشان می دهد این در از چوب گردو ساخته شده و با حاشیه گل و بوته های ظریفی منبت کاری شده است.
این مسجد متعلق به دوره صفویه می باشد و در کنار صخره سنگی در جوار آسیاب در محاله بالا بنا گردیده است. دری که به شبستان اصلی راه دارد تاریخ ۹۵۳ ه.ق را بر روی خود دارد. احتمالاً مردمی که برای بیان حاجت خود در این محل معتکف می شده اند نیاز خویش را بوسیله خطاطان در قسمت بالای این بنا نوشته و در خواست حاجت می کرده اند. در اطراف این بنا سنگ های قبری دیده می شود که از زمان صفوی، نادری و قاجار به جای مانده است.
 
این مسجد در میان محله (یسمان) واقع شده و اثر نوشته ای یا تاریخی ندارد. اما آنچه مسلم است از بناهای قبل از دوره صفویه می باشد. مسجد مشتمل است بر شبستان قدیمی و طبقه فوقانی آن که اخیراً ساخته شده است. نکته قابل توجه اینکه در این مسجد در مواقع روضه خوانیها، افرادی که فامیل و هم خانواده بوده اند، جای مخصوص به خود داشته اند.

هتل ابیانه نگینی در روستای تاریخی ابیانه، مکانی زیبا و مطمئن برای کسانی است که نیاز به
محیطی آرام برای سپری کردن ایام فراغت خود دارند.

                                    بالکن هتل ابیانه
هتل ابیانه

اول ورودی روستای ابیانه, ابیانه, ایران

نوع مطلب : جاذبه های گردشگری اصفهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1396/12/4 02:37 ق.ظ
هیا! من در حال کار در حال مرور وبلاگ خود از آیفون جدیدم هستم!

فقط می خواستم بگم دوست دارم وبلاگت را بخوانم و منتظر تمام پست های شما باشم!
کار فوق العاده ای انجام دهید!
1396/08/8 02:55 ب.ظ
با توجه به محتوای بسیار زیاد و مقالات شما تا به حال هر گونه مشکلی از plagorism و یا کپی رایت را اجرا کنید
نقض؟ وبلاگ من دارای مقدار زیادی از مطالب منحصر به فرد است که من یا خود را ایجاد و یا
برون سپاری اما به نظر می رسد بسیاری از آن ظاهر آن را
در سراسر اینترنت بدون موافقت من آیا شما هر چیزی را می دانید؟
راه هایی برای کمک به کاهش محتوای غلط؟ من مطمئنا از آن قدردانی میکنم
1396/08/8 04:24 ق.ظ
This is the perfect blog for anybody who wishes to
understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not
that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that's
been discussed for ages. Excellent stuff, just wonderful!
1396/08/8 04:20 ق.ظ
همه چیز خوب است، پست خوب خود را در مورد چاپ رسانه، ما همه
درک رسانه ها یک منبع فوق العاده از اطلاعات است.
1396/08/8 04:09 ق.ظ
سلام همکاران، چطور همه چیز و آنچه شما می خواهید در مورد این پاراگراف بگویم، به نظر من
واقعا به نفع من قابل توجه است.
1396/07/29 09:45 ب.ظ
هی، بلاگ بسیار جالب!
1396/07/17 03:52 ق.ظ
سلام، همه چیز خوب پیش می رود و هر کس به اشتراک گذاری اطلاعات،
این واقعا خوب است، نوشتن را ادامه دهید
1396/05/30 03:47 ب.ظ
I really love your site.. Excellent colors & theme.
Did you create this amazing site yourself? Please reply
back as I'm trying to create my own personal site and would love to know where you got this from or exactly what the theme
is named. Thank you!
1396/04/30 09:20 ق.ظ
Terrific post however I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Kudos!
1396/04/21 02:44 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good article.
1396/01/30 10:43 ب.ظ
Great website. A lot of useful information here.
I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.

And obviously, thank you in your sweat!
1392/11/14 12:04 ق.ظ
اگر میخواهی محال ترین اتفاق زندگیت رخ بدهد... باور محال بودنش را عوض كن
1392/11/13 10:34 ق.ظ
انچه از من تا تو گسترده شده فاصله نیست .....دنیاییست پر از دلتنگی..... كاش كمتر كنی این فاصله را.......راستی زخمهایت را بپوشان این روزها مردم خیلی بانمك شده اند........
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ایران لینکر